Yerli çip ‘kırmık’ 2023’te geliyor


Yongatek Microelectronics’in geliştirdiği ilk yerli video işleme çipi ‘Kırmık’, ilk testlerini ve saha denemelerini başarıyla geçti. 2023’te seri üretime geçecek ikinci versiyon ‘Kırmık’ ile savunma ve otomotiv başta olmak üzere birçok sektörde çok önemli bir girdi yerlileşmiş olacak.

Teknopark İstanbul firmalarından Yongatek Microelectronics’in geliştirdiği Türkiye’nin ilk milli video işleme çipi ‘Kırmık’, ilk testlerini ve saha denemelerini başarıyla geçti. Seri üretime geçmesi planlanan ikinci versiyonu için hedeflenen tarih 2023. ‘Kırmık’, savunma sanayi başta olmak üzere otomotiv, beyaz eşya, akıllı şehirler ve otomasyon gibi birçok sektörde kullanılabilecek. Böylece çok önemli bir yerlileştirme adımı atılmış olacak. ASELSAN, TUSAŞ gibi savunma sanayinin öncü firmalarının çözüm ortağı olan Yongatek Microelectronics’in ikinci hedefi, özellikle askeri ve sivil endüstrinin birçok farklı alanında kullanılan FPGA çiplerinin ve kartlarının milli ve yerli üretimini gerçekleştirmek.

MULTİDİSİPLİNER AR-GE
Türk mühendisler Ali Baran ve Rifat Demircioğlu tarafından kurulan Yongatek Microelectronics, farklı IP’leri bir araya getirip, farklı alanlardaki çok karmaşık problemleri çözmek için multidisipliner yazılım ve donanım Ar-Ge’si yapıyor. 5G ve uydu haberleşmesi kapsamında kullanılacak çipler konusunda IP geliştirme sürecini büyük oranda tamamlayan firma, 2023 yılında bu alandaki ilk milli çip üretimini hedefliyor.