Yonga Teknoloji Mikroelektronik ArGe, YongaTek “Gerçek Zamanlı Çoklu Kameralı Endüstriyel Yapay Görü Sistemi” projesi ile TÜBİTAK TEYDEB tarafından “1507 KOBİ ArGe Başlangıç Destek Programı” kapsamında destek kazandı.
Proje YongaTek‘in ilk TÜBİTAK TEYDEB projesi olacak.
1 Mart 2015 tarihinde başlayan proje 15 ay boyunca devam edecek.
Endüstriyel yapay görü kalite kontrol sistemleri Avrupa şirketleri arasında oldukça yaygın olarak kullanılan ve Türkiye’de de günden güne daha popüler olan bir alan. Mevcut lokal çözümler sadece birkaç firma tarafından sunulmakta ve çözüm sunan firmalar da hazır ticari yazılımlar kullanarak ihtiyaca yönelik pratik çözümler üretmekteler. Projenin esas amacı bu kapsamda daha akıllı bir yapay görü kütüphanesi oluşturup bunu kalite kontrol uygulamalarında kullanmak olacak. Bu kütüphane geliştirilirken esas geliştirme ortamı C++ ve OpenCV kütüphaneleri olacak. Geliştirilen algoritmalar OpenCL kullanılarak optimize edilecek ve hızlandırılacak.
Projenin ikincil amaçlarından biri şirket bünyesinde Görüntü ve Video İşleme konusunda bilgi birikimi sağlayıp bunu gelecekteki savunma ve endüstriyel projelerde tekrar kullanabilmek.